Cinsel İlişkiye Girememe Hastalığı (CİG)

Cinsel İlişkiye Girememe Hastalığı (CİG)

Cinsel İlişkiye Girememe (CİG) adını verdiğimiz cinsel sorun, son dönemde yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, Cinsel İlişkiye Girmeme denildiğinde aklımıza ne gelmektedir? Cinselliği toplumca kafamızda çok büyütüyoruz, ama bu konuda doğru bilgi edinmek için de hiçbir şey yapmıyoruz. Bu nedenle de evliliğin ilk günlerinde cinsel hayatta sorun yaşamak kaçınılmaz oluyor ve ne yazık ki evliliğin ilk gecesinden başlayan sorunlar yıllarca sürüyor ve çiftin yatak odasını kabusa çevirebiliyor.

Cinsel İlişkiye Girmeme hastalığı da ilk gece ortaya çıkan sorunlardan biridir.  Cinsel İlişkiye Girememe yani CİG’i üç farklı şekilde görebiliyoruz.  Bunlar Vajinismus, bağlanma (iktidarsızlık) ve cinsel bilgisizlik ve deneyimsizliğe bağlı olarak cinsel ilişkiye girememedir.

Vajinismus, kadının cinsel ilişkiye dair korkuları nedeniyle istem dışı olarak kasılması ve ilişkiye izin vermemesidir. Bu durum çifti gerçekten de olumsuz etkileyen ve eğer tedavi edilmezse yıllarca sürebilen bir cinsel sorundur.

Bağlanma ise, erkeğin ilk gece yaşadığı kaygı, baskı ve performansıyla ilgili endişelerinden dolayı cinsel ilişkiyi gerçekleştirememesidir. Bu durum sertleşme sorunu ya da erken boşalma olarak karşımıza çıkabilir. Erkek cinsel birleşmeye yetecek sertliği bir türlü sağlayamaz ya da penis vajinaya girmeden boşalır ve bu durum bir defa gerçekleştiğinde eğer erkeğin psikolojik durumu da buna müsaitse, zincirleme bir şekilde olumsuz duygu ve düşünceler erkeği ele geçirir ve her ilişki denemesi hüsranla sonuçlanır. Yıllar boyu bu nedenle eşler arasında cinsel ilişki kurulamayabilir. Sertleşme sorunları büyük ölçüde fiziksel ve damarlara bağlı bir sorun olmakla birlikte, bağlanma dediğimiz durum genellikle psikolojiktir. Erkek evlenmeden önce nişanlıyken eşine karşı cinsel arzu hissedebiliyor ve tam olarak cinsel ilişkiye girmeseler de penisi sertleşiyordur. Ancak evlendikten sonra aynı kadın artık karısı olmuştur ve eşiyle birlikteyken ereksiyonu sağlayamaz. . Ya da karısı ile cinsellikte sorunlar yaşarken, dışarıda başka bayanlara karşı hiçbir sorun yaşamaz. Bu durumun sorunun psikolojik kökenli ve muhtemelen psikodinamik kökenli olduğunun bir işareti olabilir. Genelde bağlanma sorunu ile gelen çiftlerde erkek ‘’dışarıda gördüğüm her bayana arzu duyabiliyorken, eşime karşı duyamıyorum.’’ diye sorunu tanımlar. Bu onun çok rahatsızlık duyduğu ve anlam veremediği bir durumdur. Eğer tedaviye başvurulmazsa bu durum yıllarca sürebilir ve çift yıllarca cinsel ilişkiye giremeyebilir.

Cinsel bilgisizlik ve deneyimsizliğe bağlı olarak da çift uzun yıllar boyu cinsel sorunlar yaşayabilir. Nasıl öpüşeceğini, nasıl sevişeceğini bilememe, kendi bedenini ve cinsel organını tanımama, vajina deliğini bulamama ve cinsel ilişki için uygun pozisyonu alamama gibi nedenlerden dolayı, çiftlerin yıllar boyu cinsel ilişkiyi gerçekleştiremediğini görmekteyiz. Çiftler utandıkları için bu durumu kimseye anlatamazlar, çözüm bulmaları da böylece gecikir.

Oysa ki cinsel bilisizlik ve deneyimsizliğe bağlı olarak ortaya çıkan cinsel sorunlar aslında çözümü en kolay olanlardır. Çünkü ayrıntılı bilgilendirme yapıldığında ve çiftin hem kendilerini hem de birbirlerinin vücudunu tanımaları sağlandığında sorun kolayca çözülmektedir. Vajinismus ve bağlanmanın da cinsel terapi ile çözümü mümkündür. Çiftlerin yaptıkları en büyük hata sorunun kendiliğinden çözülmesini beklemek ve çözüm için tedaviye başvurmakta gecikmektir. Tedavi için doğru yere başvurulduğunda mutlaka çözüm olacaktır.

Diğer Çalışma Alanlarımız

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN