Satiriasis (Erkekte Cinsel Doyumsuzluk)

Satiriasis (Erkekte Cinsel Doyumsuzluk)

Satiriasis diğer adıyla Hiperseksüalite, erkekteki cinsel doyumsuzluk olarak tanımlanır. Çok fazla bilinen bir terim olmamakla birlikte aslında toplumdaki yeri azımsanamayacak düzeydedir.

Satriasisde erkek cinsel ilişkiden çok fazla uzak kalamaz, aklı sürekli cinselliktedir, sık sık cinsel arzu duyar ancak bunun kime karşı olduğunun, yerinin, zamanının bir önemi yoktur. Farklı partnerlerle ve seçici olmadan cinsel ilişkiler kurar. Satriasis çapkınlıkla karıştırılabilir, erkekler için cinsel açıdan aktif olmak ve çapkınlık bir gurur meselesi olarak görüldüğü için de ilk zamanlar erkek bu durumdan bir rahatsızlık duymayabilir. Ancak bu durum kişinin iş ve aile yaşantısını etkilemeye başladığında ve erkek başını zamansız ve uygun olmayan yerlerde girdiği cinsel ilişkilerden dolayı derde soktuğunda sorun da ortaya çıkar. Özellikle ünlüler dünyasında seks bağımlılığı ya da hiperseksüalite durumlarına sıkça rastlamaktayız.

Satiriasisin nedenleri arasında erkeğin sevgisiz bir ortamda yetişmiş olması, güven eksikliği
ve narsistik kişilik bozukluğunu sayabiliriz. Kişi çocukluğunda ailesinde hissedemediği güven duygusunu farklı bedenlerde arayabilir.  Ayrıca genetik faktörler ve organik bazı nedenler de bu duruma neden olabilir.

Satiriasisde gerçek bir cinsel doyum yoktur, orada önemli olan o eylemi gerçekleştirmektir, cinsel ilişkiden sonra erkek hemen yeni bir arayışa girmektedir.

Satiriasisin tedavisi diğer cinsel işlev bozukluklarına göre daha uzun sürelidir. Öncelikle sorunun nedeni belirlenmelidir ve cinsel terapi ile birlikte ya da öncesinde bireysel psikoterapi çalışmasına ihtiyaç duyulabilir.

Diğer Çalışma Alanlarımız

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN