Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon- Empotans)

Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon- Empotans)

Her erkek zaman zaman sertleşme sorunu yaşayabilir, ancak bu durum sürekli tekrarlanmaya başladıysa ve çiftin cinsel yaşantısını olumsuz etkiliyorsa o zaman sertleşme sorunundan söz edebiliriz.

Sertleşme sorunu ya da diğer bir deyişle erektil disfonksiyon, penisin cinsel ilişkiyi başlatacak ya da sürdürecek kadar sertleşmemesi olarak tanımlanabilir. Bu durumun psikolojik, fizyolojik ve hormonal bir çok nedeni olabilir.

Stres, performans baskısı, geçmişte yaşanan olumsuz cinsel deneyimler, cinsel bilgisizlik ve deneyimsizlik, eşle ilgili problemler, eşi çekici bulmama, kadınlarla ilgili olumsuz düşüncelere sahip olma, bilinçdışındaki cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceler, ödipal kompleks, vb. gibi psikolojik nedenlerin yanısıra aşırı derecede alkol ve sigara kullanımı, kalp, damar rahatsızlıkları, diyabet, yüksek tansiyon, penisteki yapısal sorunlar, kullanılan bazı ilaçlar da sertleşme sorununa neden olabilir.

Sertleşme sorunun tedavisinde öncelikle sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu belirlenir ve ona göre tedavi uygulanır. Öncelikle bir üroloji muayenesinden geçilir ve eğer fizyolojik bir sorun varsa ilaç tedavisi uygulanır. Eğer fizyolojik bir sorun yoksa sorun psikolojik kaynaklı ya da ilişkiseldir. O zaman da cinsel terapi ile hem erkeğin cinsellikle ilgili duygu ve düşünceleri üzerinde çalışılır hem de eşiyle cinsel hayatı üzerinde durulur ve verilen ev ödevleri ile çiftin cinsel hayatındaki olumsuzluklar düzeltilmeye çalışır.

Diğer Çalışma Alanlarımız

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN