Erken Boşalma

Erken Boşalma

Erken boşalma erkek cinsel işlev bozuklukları arasında en yaygın olanıdır diyebiliriz. Erken boşalmanın çeşitli kaynaklarda birçok farklı tanımı olabilmekle birlikte, en yaygın tanımı erkeğin eşini tatmin edemeden boşalmasıdır. Erkeğin boşalma refleksi üzerinde istemli  kontrolünün olmaması ve kendi istediği süreden önce boşalması en önemli kriterdir.

Erken boşalma ülkemizde 10 erkekten 7 sinde görüldüğü düşünülen bir sorundur. Özellikle genç erkeklerde görülme oranı oldukça yüksektir.

Erken boşalma tanısının konulabilmesi için sorunun aynı partnerle en az 4 ay her ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı biçimde ortaya çıkması gereklidir. Yoksa her erkek zaman zaman erken boşalabilir, ancak eğer bu durum yineleyiciyse ve belli bir süreden beri devam ediyorsa sorundur.

Erken boşalmanın birçok nedeni olabilir, bu kişinin geçmiş öyküsü, aile öyküsü ve cinsel deneyimlerinin niteliğine göre değişebilir. Ayrıca bazı kişilik özellikleri de (özellikle acelecilik, sabırsızlık, vb.) erken boşalmanın nedeni olabilir. Erken boşalmanın temel nedenleri:

Özellikle ergenlik çağında yakalanma korkusu ile aceleyle yapılan masturbasyon,
Masturbasyon alışkanlığı,
Cinsellikle ilgili sahip olunan yanlış inanışlar, düşünceler, bilgiler
Cinsellikle ilgili abartılı beklentiler
Cinsel deneyim ve bilgi azlığı
Baskıcı bir ortamda yetişmiş olma
Performans anksiyetesi
Partnerle/eşle uyumsuzluk ve anlaşmazlıklar
Heyecan ve panik içinde olma

Ayrıca bazı kaynaklarda erkeğin fizyolojik olarak hızlı bir şekilde uyarılması, penisin aşırı hassasiyeti, vb. nedenlerin de erken boşalmaya neden olabileceği belirtilmektedir.

Erken boşalma erkeğe kendini oldukça kötü hissettiren bir sorundur ve bu durum zamanla çift arasında sıkıntılara yol açabilir. Erken boşalmayla sonuçlanan her cinsel ilişki sonrasında erkek kendini suçlu hisseder, eşinden utanır ve kendini becerisiz bulabilir. Bazen eşler de erkeğin bu duygularını küçümseyici ve aşağılayıcı tavırlarıyla daha da arttırabilirler. Oysa ki her cinsel sorun gibi erken boşalma da sadece erkeğin sorunu değil çiftin ortak sorunudur ve çözüme de eşler birlikte birbirlerine destek olarak ulaşırlar.

Çözüm için öncelikle sorun tam olarak tespit edilmeli ve nedenleri tam olarak belirlenmelidir. Cinsel terapi ile 10 seansta başarılı sonuçlar alınmaktadır. Cinsel terapide erkeğin cinsellikle ilgili olumsuz duygu, düşünce ve abartılı beklentileri yeniden şekillendirilir, anksiyetesi azaltılır ve verilen ev ödevleriyle boşalma süresini uzatması sağlanır. Bu süreçte eşi de erkeğe destek olur ve terapi sürecine aktif olarak katılır.

erken boşalma, erken boşalma psikolg, erken boşalma terapi, erken boşalma tedavisi, erken boşalma vajinismus, erken boşalma cinsel terapi, erken boşalma cinsel terapist, erken boşalan erkekler, erken boşalma ankara, erken boşalma tedavisi ankara, erken boşalma terapisi ankara, ankara erken boşalma, ankarada erken boşalma tedavisi, ankarada erken boşalma  terapi, eskişehir erken boşalma, düzce erken boşalma, bolu erken boşalma, kırıkkale erken boşalma, çankırı erken boalma, kayseri erken boşalma, yozgat erken boşalma, çorum erken boşalma, cinsel terapi, cinsel terapist, erken boşalma doktor, erken boşalma ilaç tedavisi, erken boşalma tedavisi psikolog, psikolog erken boşalma terapi

Diğer Çalışma Alanlarımız

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN