Düzenli ve Mutlu Bir Cinsel Hayatın Ruh ve Beden Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Düzenli ve Mutlu Bir Cinsel Hayatın Ruh ve Beden Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Cinsellik denildiğinde aklımıza birçok şey gelebiliyor: eğlence, keyif, heyecan, utanma, ayıp, yasak, günah, gizli, saklı, özel, mahrem..Cinsellik insanoğlu için önemli bir kavram, insanın doğal ve ayrılmaz bir parçası. Her ne kadar biz toplumca hala cinselliği doğal ve normal olarak göremesek de, cinsellik hayatın önemli parçalarından biri ve çiftleri de bir arada tutan, ilişkiyi güzelleştiren ve keyifli kılan önemli unsurlardandır. İyi bir cinsel yaşantının tahmin ettiğinizden çok daha fazla faydası vardır aslında. Mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşantı sadece partnerinizle sıcak bir ilişki kurmanızı ya da psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirmekten ideal kilonuza ulaşmanıza kadar bir çok konuda fayda sağlar. Yani aslında cinsellik kişinin hem ruhsal hem de fiziksel sağlığı açısından birçok fayda sağlar. Cinsellik birçok açıdan ayıp, yasak, tabu ya da utandırıcı bir konuymuş gibi algılansa da, iyi bir cinsel yaşantının kişilerin ruhsal ve bedensel sağlığına katkıları toplum tarafından bilindiğinde belki de toplumun cinselliğe olan bakış açısı da bir miktar değişecektir.

Seksin hiç tahmin etmediğimiz onlarca faydasından bazılarına şöyle bir göz atalım:

1. Seks stresi azaltır:

 

Seksin sağlığa en büyük faydalarından biri kan basıncını düşürmesi ve stresi azaltmasıdır. Son dönemde yapılan araştırmalarda düzenli bir cinsel yaşantının ve partnere dokunma, kucaklaşma, vb. ten temasının tansiyon üzerinde olumlu etkileri olduğu ve stresi azalttığı görülmüştür. İskoçya’da 24 kadın ve 22 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcıların cinsel aktivite sıklıkları kayıt edilmiştir ve daha sonra da katılımcılar toplum önünde konuşma, zor bir matematik sorunu çözme, vb. stres verici aktivitelerde bulunmakla görevlendirilmiştir ve bu sırada tansiyonları ölçülmüştür. Düzenli seks yapanların tansiyonlarının daha iyi olduğu ve strese daha dayanıklı oldukları bulunmuştur. Düzenli bir cinsel yaşantı kişinin günlük aktivitelerinde de daha mutlu ve başarılı olmasını sağlar, eşler arasında samimiyeti ve toleransı artırır. Seks sırasında vucuttan dopamin, endorfin ve oksitoksin hormonları salgılanır. Dopamin stres hormonlarıyla savaşır, endorfin mutluluk hormonudur ve oksitoksin de arzuyu arttıran bir hormondur.

2. Seks bağışıklığı güçlendirir

 

Haftada bir ya da iki defa cinsel ilişkide bulunmak kişinin bağışıklık sistemini güçlendiren, grip ve onun gibi değer enfeksiyonlardan koruyan hormonların yükselmesini sağlar.

3. Seks kalorileri yakar

 

Cinsel ilişki aynı zamanda fiziksel bir aktivitedir. Diğer faydalarının yanı sıra kalori yakımı da sağlar. Eğer haftada üç defa cinsel aktivitede bulunursanız bir yılda 7.500 kalori yakarsınız. Bu 75 mil jogging yapmakla eşdeğer kalori demektir.

 

4. Seks kalp sağlığını korur

 

İngiltere’de 20 yıl boyunca sürdürülen bir çalışma, haftada iki ya da daha fazla cinsel ilişki yaşan erkeklerin kalp krizi geçirme oranlarının ayda birden az cinsel ilişki yaşayan erkeklere oranla yarı yarıya azaldığını göstermiştir. Eskiden uzmanlar seksin ani felç riskini arttırabileceği konusunda endişelenirdi, ancak bu çalışmanın sonucunda erkeklerin cinsel ilişki sıklığı ile ani felç geçirme riski arasında bir bağlantı olmadığı bulunmuştur.

New England Araştırma Enstitisü’nün düzenli cinsel ilişkinin kalp üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bir çalışmasında, düzenli cinsel ilişkinin erkeklerde kalp hastalıklarını %45 oranında azalttığını göstermiştir, ancak düzenli cinsel ilişkinin kadınların kalp sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmamıştır.

5. Seks kendine güveni arttırır

Düzenli cinsel ilişki kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar ve kendine olan güvenini arttırır.

6. Seks yakınlığı arttırır

Düzenli cinsel ilişki aşk hormonu da denilen oksitoksinin salgılanmasını artırır, çiftler arasında samimiyet, yakınlık ve güveni artırır. Bir çalışmada 59 kadının oksitoksin düzeyleri çalışmanın başında ve kadınlar partnerlerini kucakladıktan sonra ölçülmüştür. Kadınların oksitoksin düzeylerinin partnerleriyle fiziksel temas kurdukça arttığı gözlemlenmiştir.

7. Seks acıyı azaltır

Oksitoksin vücudun ağrı kesicisi sayılan endorfin salınımını da arttırır.


8. Seks prostat kanseri riskini azaltır

Düzenli boşalmanın erkeklerde ilerleyen dönemlerde prostat kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir. Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde yayınlanmış olan bir çalışmada, ayda 21 defa ve fazlası boşalan erkeklerin ayda 4-7 defa boşalan erkeklere göre prostat kanseri riskini daha az taşıdıkları bulunmuştur. Tabi ki kanseri oluşturan birçok faktör vardır ve bu çalışma sadece seksin faydaları açısından değerlendirilmiştir.Continue reading below…

9. Seks pelvis tabanı kaslarını güçlendirir

Aynı zamanda kadınların düzenli Kegel egzersizi yapmaları da cinsellikten aldıkları zevki arttıracaktır.

10. Seks daha iyi uyumanızı sağlar

Orgazm sırasında salgılanan oksitoksin aynı zamanda iyi bir uyku uyumaya da yardımcıdır.

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN